Przepisy kulinarne dla niemowląt

Zasady żywienia 5 m-c niemowlaka:


Niemowlę karmione piersią nie wymaga dokarmiania. Natomiast niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym początkowym mogą już spożywać soki owocowe i warzywne np. sok jabłkowy, sok marchwiowy, sok z dynii, sok z porzeczek). Niemowlę w tym wieku może spożywać również ziemniaki i kalarepkę jak i kaszki i kleiki ryżowe i kukurydziane.


Tu możesz kupić tanio rzeczy dla dziecka i siebie.

1. Kleik z marchwiSkładniki:
- 2 małe marchewki
- kleik ryżowy
- 1 łyżeczka oliwy z oliwek lub masła
- 50 ml wody

Sposób przygotowania:
Marchewkę ugotować w wodzie, a następnie zmiksować. Dodać do niej tyle kleiku aby uzyskać niezbyt gęstą konsystencję, następnie wymieszać, podgrzać i dodać masło lub oliwę.
2.Kleik z brokułSkładniki:
- kilka różyczek brokuła
- woda
- kleik ryżowy

Sposób przygotowania:
Brokuły ugotować do miękkości, następnie zmiksować i dodać do nich tyle kleiku ryżowego by uzyskać pożądaną konsystencję.Ważne! Sprawdź jak pokonać rotawirusa3.Zupa z jarzynSkładniki:
- łyżeczka oliwy z oliwek lub masła
- 2 płaskie łyżeczki kleiku ryżowego
- 150-200 ml wody
- 1 mały ziemniak
- pół małej marchewki
- 1/4 pietruszki
- por
- seler

Sposób przygotowania:
Ugotować nieobranego ziemniaczka. Osobno ugotować pozostałe warzywa jak marchew, seler, por i pietruszkę. Warzywa po zagotowaniu zmiksować i połączyć z ziemniakiem zdejmując uprzednio łupinkę. Jeśli masa warzywna będzie zbyt rzadka można dodać do niej odpowiednią ilość kleiku ryżowego w celu uzyskania idealnej konsystencji dla niemowlaka. Do tak przygotowanej masy należy dodać łyżeczkę oliwy z oliwek lub masła. Wszystko razem wymieszać i delikatnie podgrzać.4.Zupka z jarzyn z mlekiem modyfikowanymSkładniki:
- pół marchewki
- średniej wielkości ziemniaczek
- 60 ml mleka modyfikowanego
- 1 łyżeczka kleiku ryżowego

Sposób przygotowania:
Warzywa drobno pokroić i ugotować. Po ugotowaniu zmiksować i dodać łyżeczkę kleiku ryżowego, a następnie znów zagotować aby składniki się połączyły. Połączyć z odzielnie przygotowanym mlekiem modyfikowanym i wymieszać.Ważne! Sprawdź jak pokonać rotawirusa5.Zupka z jarzyn z ryżemSkładniki:
- 1 ziemniaczek
- 1 marchew
- 1 łyżeczka ryżu
- 1/4 pietruszki
- 1 łyżeczka masła

Sposób przygotowania:
Warzywa pokroić w kostkę i zagotować. Do ugotowanych warzyw dodać 1 łyżeczkę ryżu i masło. Gotować do miękkości najlepiej pod przykryciem. Po zagotowaniu wszystko zmiksować. Podawać po ostudzeniu.

6.Zupa z jarzyn i burakówSkładniki:
- połowa średniego buraka
- 1 średnia marchewka
- pół średniego ziemniaka
- 1/4 pietruszki
- 1 łyżeczka masła lub oliwy z oliwek
- 2 łyżeczki kleiku ryżowego

Sposób przygotowania:
Warzywa obrać i ugotować. Po zagotowaniu wszystkie zmiksować lub zetrzeć, nie odlewając wywaru z gotowania. Po zmiksowaniu dodać masło lub łyżeczkę oliwy z oliwek i zagotować aby składniki się połączyły. W celu uzyskania odpowiedniej konsystencji można zupę zagęścić kleikiem ryżowym.7.Zupa z jarzyn z kalafiorem i brokułamiSkładniki:
- 1 marchewka
- 1 mały kalafior
- 1 mały brokuł
- 1 łyżeczka oliwy z oliwek lub masła
- kleik ryżowy

Sposób przygotowania:
Warzywa ugotować. Po ugotowaniu zmiksować nie odlewając wywaru z gotowania. Następnie dodajemy oliwę z oliwek lub masło i podgrzewamy.Zupę można zagęścić kleikiem ryżowym.

8.Zupa z ziemniakówSkładniki:
- 2 średnie ziemniaczki
- 400 ml wywaru z warzyw

Sposób przygotowania:
Ziemniaki drobno pokroić i ugotować w wywarze z warzyw. Wszystko razem zmiksować. Podawać po ostudzeniu.

9.Zupa z brokułSkładniki:
- 1 mała marchewka
- 100 gram brokuła
- 1 łyżeczka oliwy
- 1 łyżeczka kaszki ryżowej

Sposób przygotowania:
Warzywa ugotować osobno dodając pół łyżeczki oliwy na warzywo. Po zagotowaniu dodać kaszkę ryżową i wszystko wymieszać.

10.Mus z jabłekSkładniki:
- 1 duże słodko-kwaśne jabłko
- sok jabłkowy
- kleik ryżowy

Sposób przygotowania:
Jabłko drobno pokroić i ugotować z niewielką ilością wody tak aby jabłko zmiękło. Gdy jabłko będzie miękkie zmiksować i dodać kleik ryżowy oraz sok jabłkowy.11.Zupa z cukiniiSkładniki:
- 5 marchewek
- 1 średniej wielkości ziemniak
- kilka plasterków cukinii
- kasza jaglana
- 100 g piersi z indyka
- natka selera
- natka pietruszki
- por
- masło

Sposób przygotowania:
Pokrojone w paski marchewki i pokrojonego w kostkę ziemniaka ugotować do miękkości na maśle. Gdy warzywa zmiękną dodać na końcu kilka plasterków cukinii do smaku. Odzielnie gotować kaszę jaglaną aż będzie dobra. Również oddzielnie zagotować pierś z inydka wraz z pozostałymi warzywami. Wszystko po zagotowaniu zmielić i połączyć oraz znów lekko podgrzać.

12. Kisiel z żurawinSkładniki:
- 100g żurawin
- 20g cukru
- 10g mąki ziemniaczanej
- 200 ml wody

Sposób przygotowania:
Owoce myjemy i ugniatamy. Całość wrzucamy do wrzącej i osłodzonej wody. Po zagotowaniu przecieramy przez sitko i bardzo powoli dodajemy rozprowadzoną w zimnej wodzie mąkę ziemniaczaną. Całość krótko gotujemy.13.Przecier z malinSkładniki:
- 1 szklanka malin
- 2 łyżki kleiku ryżowego

Sposób przygotowania:
Maliny zalewamy wrzątkiem w celu wypłukania. Następnie przecieramy przez sitko i dodajemy dwie łyżki kleiku ryżowego w celu uzyskania właściwej konsystencji.

14. Sok marchewkowo-jabłkowySkładniki:
- 1 średnie jabłko
- 1 średnia marchew

Sposób przygotowania:
Marchewkę i jabłko ścieramy na tarce. Z całości wyciskamy sok albo poprzez sitko umieszczone w szklance albo wyciskając poprzez pieluszkę tetrową.

15. Pierwsza zupka marchewkowaSkładniki:
- 1 łyżeczka oliwy lub masła
- 2 płaskie łyżeczki kleiku ryżowego
- 1 średniej wielkości marchewka
- 1 mały ziemniak
- 100 g wody

Sposób przygotowania:
Warzywa kroimy w kostkę i gotujemy. Zostawiamy wywar z warzyw, a warzywa miksujemy. Następnie wywar i zmiksowaną masę łączymy dodając w razie konieczności kilka łyżeczek kleiku ryżowego. Całość gotujemy, pod koniec gotowania dodajemy łyżeczkę oliwy lub masła.16. Zupa z marchwi z dodatkiem mleka modyfikowanegoSkładniki:
- 1 mała marchewka
- 1 średniej wielkości ziemniak
- 60g mleka modyfikowanego
- 60 ml wody
- łyżeczka kleiku ryżowego

Sposób przygotowania:
Warzywa kroimy w kostkę i gotujemy. Po ugotowaniu ścieramy lub miskujemy. Aby uzyskać pożądaną konsystencję dodajemy kleik ryżowy i jeszcze raz gotujemy. Masę warzywną łączymy z mlekiem modyfikowanym i całość podgrzewamy.

17.Mus ryżowySkładniki:
- 10 gr płatków ryżowych
- 100 ml wody
- 100 gr jabłka
- łyżka masła

Sposób przygotowania:
Jabłuszko pokrojone w cienkie plasterki wrzuć do gotującej się wody. Wraz z nim wrzuć również płatki ryżowe i gotuj aż wszystko zmięknie. Pod koniec gotowania dodaj masło, wyłącz i zmiksuj.

18.Przecier z dyniiSkładniki:
- 3/4 szklanki pokrojonego w drobną kostkę miąższu z dyni
- 3 łyżki wody

Sposób przygotowania:
Miąższ z dyni wrzuć do wrzątku i gotuj aż zmięknie. Po zagotowaniu zmiksuj.Podawać po ostudzeniu.19.Budyń mlecznySkładniki:
- 180 ml mleka modyfikowanego
- 8 g maki ziemniaczanej

Sposób przygotowania:
Mleko modyfikowane wymieszaj z mąką i zagotuj ciągle mieszając. Uwaga! Przez podgrzewanie mleka do tak wysokiej temperatury giną potrzebne dziecku bakterie obecne w niektórych mlekach modyfikowanych oraz niektóre witaminy mniej odporne na wysokie temperatury.

20.Sok z jabłekSkładniki:
- 1 jabłko

Sposób przygotowania:
Jabłuszko umyj, obierz i sparz wrzątkiem. Zetrzyj na tarce lub zmiksuj. Po uzyskaniu półpłynnej masy wyciśnij sok przez sitko lub poprzez kawałek pieluszki tetrowej. Soku nie wolno przechowywać.21.Dla wegetarianinaSkładniki:
- 2-3 łyżki ryżu
- 2 winogrona
- 1 łyżeczka kaszy kukurydzianej
- 2 plasterki banana
- wiórki kokosowe
- 1 łyżeczka soku pomarańczowego
- garść jagód
- 1 łyżeczka cukru

Sposób przygotowania:
Owoce umyć, obrać ze skórki i wyjąć pestki. Dodać cukier i zmiksować. Ryż i kaszę ugotować osobno w wodzie bez soli. Po zagotowaniu ryż i kaszę połączyć z masą owocową. Całość przełożyć do małej salaterki i posypać wiórkami kokosowymi i polać sokiem pomarańczowym. Nie przechowywać.22. Brokuły i pietruszkaSkładniki:
- 200 g pietruszki
- 100 g brokułów
- 300 ml mleka modyfikowanego, kaszki lub wody

Sposób przygotowania:
Pietruszkę myjemy i kroimy na drobne kawałki, dodajemy mleko i gotujemy. Gdy pietruszka zmięknie dodajemy brokuły i znów gotujemy przez około 10 minut, aż zmięknie. Całość po zagotowaniu odcedzamy i miksujemy.

23.Zupa z kalafioraSkładniki:
- 150 g piersi z kurczaka
- pół pietruszki
- 1 mały ziemniak
- różyczka kalafiora
- 1 marchewka
- troszkę selera
- troszkę pora

Sposób przygotowania:
Pierś z kurczaka pokroić na drobne kawałki i zagotować. Warzywa wrzucić do gotującego się mięsa i gotować do miękkości. Całość zmiksować.


stat4u © Copyright 2001. All rights reserved. Contact: JimWORLD Powered by Free Site Templates